Member History

Cheryl Adams (Retired)
Board of Directors 7/2002-6/2004
Regional Committee North Chair 7/2002- 6/2004

William Agee
Board of Directors 7/92-6/96, 7/2009-6/2016
Legislative Committee 7/92- 6/95
Membership Committee 1992/93
Membership Committee (south) 2011/12
History Committee Chair- since 1999
Publications Committee- 7/2012- 6/2013
Regionalization Committee Chair- 1995/96
Regionalization Committee- 1992/93, 1995/96, 7/2010- 6/2015

Jacki Athey
Board of Directors 7/2017-6/2018 
Publications Committee 7/2007- 6/2008
Regional Chair 7/2017- 6/2018
Website Committee 7/2007- 6/2008


Kelli Avery
Board of Directors 7/2009-6/2011
Membership Committee Co-Chair 7/2009- 6/2011
Website Committee 7/2009-6/2011

Stephanie Bailey
Board of Directors 7/2012-6/2014

Barbara Beshears
President 7/2005- 6/2006
1st Vice President 7/2004- 6/2005
2nd Vice President 7/2003- 6/2004
Treasurer 7/2008- 3/1/2016
Advisory Committee Chair 7/2006-6/2008
Advisory Committee 7/2006-6/2013
Seminar Committee Chair 7/04-6/05
Seminar Committee 7/04-6/2008
Education Committee 7/2001-6/2011
Treasurer's Guide Committee 7/2006-6/2011

Ruth Beaty (Retired)
Board of Directors 7/00- 6/2006
Membership Committee 7/04- 6/2008
Publications Committee 2001/03, 7/04- 6/06
Regionalization- Central Chair 7/01-6/06

Dan Beiser (Retired)
President 2000/01
1st Vice President 1999/2000
2nd Vice President 1994/95, 1998/99
Advisory Committee Chair 7/2001- 6/2003
Advisory Committee 7/2001- 6/2004
Board of Directors 7/1990- 6/1998
Legislative Committee Chair 7/94- 6/95, 7/98- 6/03
Legislative Committee 7/94- 6/96, 7/98- 6/03
Nominating Committee 1991/92
Public Relations Committee Chair 7/91- 6/94
Public Relations Committee 7/90- 6/94
Publications Committee 7/91- 6/92
Regionalization Committee Chair 1996/97
Seminar Committee 7/94- 6/95, 7/01-6/02

Donna Beitel
Seminar Chair 1982/83

Sally Bennett
Public Relations Committee 11/2015- 6/2018


Brad Bettenhausen
President 1991/92
1st Vice President 1990/91
2nd Vice President 7/2016- 6/2017
Parliamentarian 7/2003- 6/2004
Advisory Committee Chair 1992/93
Advisory Committee 7/92- 6/97, 7/2003- 6/2008, 7/2010- 6/2012
Audit Committee Chair 7/2010- 6/2017
Board of Directors 1989/90, 7/2010- 6/2011, 11/2015- 6/2016
Dept of Insurance Advisor 7/2001- 6/2017
Education Committee 1992/93
Legislative Committee 7/2005-6/2008, 7/2010-6/2018
Membership Committee (north) 7/2011- 6/2012
Nominating Committee Chair 7/2004- 6/2006
Nominating Committee 7/94- 6/96, 7/99- 6/2010, 7/2014- 11/2015
Parlimentarian 7/2014- 6/2017
Regional Committee Chair 7/2010- 6/2012
Secretary 7/2011- 6/2012
Seminar Committee Chair 1990/91; 7/2017- 6/2018
Seminar Committee 7/90- 6/94
Treasurer's Guide Committee 7/2006-6/2011

Marlene Blocker (Retired 5/1/2017)
Board of Directors 7/2006-5/2017
Certification Committee CoChair 7/2006-5/2017
Membership Committee 7/2012-6/2013

Michelle Bodie
Public Relations Committee 7/07- 6/08
Publication Committee Co-Chair 7/2009- 6/2011

Bette Booth
Seminar Committee 7/89- 6/91

Scott Borror
President 7/2015- 6/2016
1st Vice President 7/2014- 6/2015
2nd Vice President 7/2007- 6/2008, 7/2013-14
Board of Directors 7/2006-6/2007, 7/2012- 6/2013, 7/2017- 6/2018
Advisory Committee Chair 7/2016- 6/2017
Education Committee 7/2007- 6/2008, 7/2011-6/2018
Membership Committee Co-Chair 7/2006-6/2008, 7/2012-6/2015
Regional Committee- 7/2012-6/2013
Seminar Committee- 7/2014- 6/2015

Carl Brauweiler
Education Committee 7/96- 6/2008
Certification Committee 7/69- 6/03

Donna Buckley
Public Relations 7/98- 6/00
Board of Directors 7/98- 6/00

Misty Buscher
Board of Directors 7/2017- 6/2018
Legislative Committee 7/2017- 6/2018

Erik Bush
Board of Directors 7/05-6/06
Regionalization Committee 7/05-6/06

Linda Buss
Board of Directors 7/98- 6/03
Certification Committee Chair 7/97-6/03
Public Relations Chair 7/2014- 6/2015
Public Relations Committee 1995/96
Regionalization Committee 7/1995- 6/1997

Sue Buttry
1st Vice President 7/2006- 6/2007
Board of Directors 7/04-6/05
Certification Committee 7/04-6/06
Membership Chair 7/04-6/06
Seminars Committee Chair 7/2006-6/2007

Pat Chamberlain
Legislative Committee 7/2016-4/2017

Niccy Cook
Secretary 7/2013- 6/2018
Board of Directors 7/2011-6/2012
Publication Committee 7/2011-6/2013
Regionalization Committee South Chair 7/2007- 6/2008, 7/2010- 6/2015

Janice Colvin
President 7/2012- 6/2013
1st Vice President 7/2011- 6/2012
2nd Vice President 7/2010-6/2011
Advisory Committee 7/2014- 6/2017
Board of Directors 7/2005- 6/2006, 7/2008- 6/2010, 2013-14
Regionalization Committee 7/2009- 6/2012, 7/2014- 6/2015
Seminar Committee Chair 7/2011-6/2012

Peggy Crim (Retired 9/11/2017)
Secretary 7/2003- 6/2005

Marvin Dahlberg
Board of Directors 7/2011-6/2016
Education Committee 7/2011-6/2016

Bonnie Drew
Legislative Committee 7/01-6/03, 7/2014- 6/2015
Legislative Committee Co-Chair 7/07-6/2011
Membership Committee 7/2012-6/2013
Nominating Committee 7/2006- 6/2008, 7/2010-6/2015
Public Relations Committee Chair 7/01-6/03, 7/2009- 6/2010
Publications Committee 7/00- 6/03, 7/2010- 6/2013
Regional Committee 7/2006- 6/2015

Debbie Dunlap
Publications Committee 7/2014-6/2018
Nominating Committee 11/2015-6/2018

Doug Elder
Board of Directors 7-2015- 6/2018
Education Committee 11/2015-6/2018
Publications Committee 7/2014-6/2018

Laura Erickson
Education Committee 9-2017- 6/2018
 
Pamela Figolah
Board of Directors 7/91- 6/93
Secretary 7/1993- 6/1996
Seminar Committee 7/1993- 6/1997
Regionalization Committee 1992/93

Diana Foor
Board of Directors 7/2017- 6/2018
Regional Committee- South 7/2017- 6/2018

Terri France
Certification Committee 7/04-6/06
Regional Committee 7/2009- 6/2013

Patty Franzoni
Board of Directors 7/04- 6/05
Education Committee 7/04-6/05
Membership Committee 7/04- 6/05
Regionalization- North Chair 7/2004- 6/2005

Ruth Gibson
Secretary 7/2005- 6/2011
Board of Directors 7/05- 6/06
Public Relations Committee 7/04- 6/06

Janet Goehst
President 7/2004- 7/2005
1st Vice President 7/2003- 6/2004
2nd Vice President 7/01-6/03
Advisory Committee Chair 7/05- 6/06
Advisory Committee 7/05- 6/2013
Certification Committee 1996/97
Membership Committee 2001/03
Nominating Committee Chair 7/2006-6/2007, 7/2013-6/2014
Nominating Committee 7/2009-6/2014
Public Relations Committee 7/04- 6/2007
Public Relations Committee Chair 7/2006-6/2007, 7/2012-6/2013
Regionalization- North Chair 7/2000- 6/02
Seminar Committee Chair 7/2003- 6/2004
Seminar Committee 7/01- 6/06

Zoila Gomez
Board of Directors 7/2012- 6/2018
Education Committee 7/2012- 6/2018
Membership Committee 7/2014- 6/2015
Public Relations Committee 7/2012- 6/2013
Publications Committee 7/2012- 6/2013
Regional Committee Chair (north) 7/2014- 6/2018

Robert Gordon (deceased 11/24/2017)
APT President 1999/2000
IMTA President 1989/90
1st Vice President 1988/89
Advisory Committee 7/1991- 6/1996, 7/2002- 6/2003
Board of Directors 7/83- 6/87
Nominating Committee Chair 7/1993- 6/1997
Nominating Committee 7/1992- 6/1997
Seminar Committee 7/86- 7/91
Seminar Chair 1985/86, 1988/89

Shari Grim
Public Relations Committee- Chair 7/2014- 6/2018

Dean Hardt
1st Vice President 7/2017-6/2018
Board of Directors 7/2015-6/2017
Legislative Committee Chair 5/2017- 6/2018
Regional Committee- South 7/2015- 6/2017
Seminar Committee 7/2017- 6/2018

John Harrington
Board of Directors 7/2016-6/2018
Education Committee 7/2017-6/2018

Sharon Helmers
Seminar Committee 1984/85

JoEllen Hickenbottom (Retired 2013)
Association Coordinator 1/2001 to 6/2013
Education Committee Chair 7/01- 6/2013
Seminars Committee 7/2003-6/2013
Retired 6/30/2013

Kathy Hojek
Regionalization Committee- North Co-chair 7/2006-6/2012

Sherry Koszesza
Regional Committee- Central Co-chair 7/2015-6/2017

Jim Langfelder (Treasurer to Mayor 2015)
President 7/2008- 6/2010
1st Vice President 7/2007- 6/2008
2nd Vice President 7/2006- 6/2007
Advisory Committee Chair 7/2010-6/2011
Advisory Committee 7/2011-6/2015
Board of Directors 7/2005- 6/2006
Legislative Committee Chair 7/2005- 6/2007, 7/2011-6/2014
Legislative Committee Co-Chair 7/2007- 6/2013
Public Relations 7/2006- 6/2008
Publications Committee Chair 7/2010-6/2013
Seminar Committee Chair 7/2007- 6/2008
Seminar Committee 7/2010- 6/2011

Pamela Leonard
Board of Directors 7/98- 6/03
Membership Chair 1999/2000- 2001/02
Regionalization- Central Chair 1998/99
Treasurer- 7/2002-6/2005

Clint Lichtenwalter
President 7/2103-6/2014
1st Vice President 7/2012- 6/2013
2nd Vice President 7/2011- 6/2012
Advisory Committee Chair 7/2014- 6/2015
Advisory Committee 7/2015- 6/2018
Board of Directors 7/2009- 6/2011
Membership Committee Co-Chair 7/2009- 6/2012, 7/2014- 6/2015
Regional Committee (central) 7/2011- 6/2012
Seminar Committee 7/2012-6/2013
APT Board 8/2015-7/2016

Alta Long
President 7/2016- 6/2017
1st Vice President 7/2015- 6/2016
2nd Vice President 7/2014- 6/2015
Advisory Board Chair 7/2017- 6/2018
Board of Directors 7/2011- 6/2014
Public Relations Committee Chair 7/2012- 6/2013
Publications Committee Chair 7/2014- 6/2018
Publications Committee 7/2012- 6/2014
Seminar Committee 7/2015- 6/2016
 
Barbara Mackin
Education Committee 7/2001- 10/2002

Judy Madonia
President 1994/95
1st Vice President 1993/94
2nd Vice President 1992/93
Advisory Committee Chair 1995/96
Advisory Committee 1995/96- 2001/02
Board of Directors 7/90- 6/92
Legislative Committee Chair 1992/93
Legislative Committee 7/90- 6/93, 1996/97
Public Relations Committee 7/91- 6/93
Seminar Committee Chair 7/92- 6/94

Jamie Maitret
Membership Committee- South 7/2015- 6/2018
Publication Committee- 7/2016- 6/2018

Scott McClellan
Board of Directors 7/1994- 6/1998
Education Committee Chair 1996/97
Education Committee 1995/96
Regionalization Committee 7/93- 6/95

Jim McGill
President 1989/90
Seminar Committee 7/85- 6/90
Seminar Committee Chair 7/87- 6/90

Raul Menendez
President 1998/99
1st Vice President 1997/98
Advisory Committee 7/99- 10/01, 7/2003- 6/2005
Advisory Committee Chair 1999/2000
Board of Directors 7/1993- 6/1997
Parliamentarian 7/01- 10/01
Public Relations Committee Chair 7/94- 6/95
Regionalization Committee Chair 7/1995- 6/1997
Seminar Committee Chair 1997/98

Jennifer Menz
Board of Directors 7/2006- 6/2012
Regional Committee 7/2006- 6/2007, 7/2009- 6/2013
Conference Committee 7/2016- 6/2017

Thomas Menzel
2nd Vice President 7/05-6/06
Board of Directors 7/2003- 6/2006
Public Relations Chair 7/2003- 6/2004
Legislative Chair 7/2004- 6/2006

Kathryn Michael
Board of Directors 7/1995- 6/1997
Legislative Committee 7/93- 6/95
Publications 1996/97- 1997/98
Secretary 1997/98

Carolyn Miller
Treasurer 7/99- 6/02

Jan Miller
Board of Directors 7/2000- 6/2006
Membership Committee 7/2001- 6/2006
Regionalization- South Chair 7/2000- 6/2006

Julie Miller
Board of Directors 7/2003- 6/2005, 3/2009- 6/2009
Certification Committee Chair 7/2003-6/2006
Nominating Committee 7/2006- 6/2011
Public Relations Committee Co-Chair 7/2009- 6/2011
Public Relations Committee 2001/03
Secretary 7/99- 6/03
Scholarship Silent Auction Chair 7/2000- 6/2004

Charlotte Moore
Board of Directors 7/2007- 6/2008
Education 7/2007- 6/2008

Bob Mullins (retired)
President 7/2006- 6/2008
1st Vice President 7/2005- 6/2006
2nd Vice President 7/2004- 6/2005
Advisory Committee Chair 7/2008- 6/2010
Advisory Committee 7/2008- 6/2010
Board of Directors 7/2003- 6/2004
Education Co-Chair 7/2004- 6/2006
Legislative Committee 2005/06
Seminar Committee Chair 7/05-6/06
Seminar Committee 7/04-6/2008

Ken Mundy (Retired 04/30/2017)
President 1993/94
1st Vice President 1992/93
2nd Vice President 1991/92
Advisory Committee Chair 1994/95
Advisory Committee 7/1994- 6/2004
Board of Directors 7/1986- 6/91
Legislative Committee Chair 1991/92
Membership Committee 1990/91
Nominating Committee 7/1999- 6/2003
Publications Committee 7/91- 6/93
Seminar Committee Chair 1992/93
Seminar Committee 7/91- 6/93, 1994/95

Jacque Nation
Board of Directors 7/2016- 6/2018
Membership Committee- Central 7/2015- 6/2017

Kent Oliven
2nd Vice President 7/2017- 6/2018
Board of Directors 7/2016- 6/2017

Bettina O'Connell
Web Site Committee 6/2010 - 6/2018

Judy Olson
Certification Co-Chair 7/2017- 6/2018
Certification Committee 7/2006- 6/2018

Patricia Peck (retired 6/30/2011)
Board of Directors 7/01- 6/03
Certification Committee 2001/03
Public Relations Committee 1996/97, 2001/03
Regionalization- North Chair 7/01- 6/03

Cynthia Pepple
Regional Committee 7/2014- 6/2015
 
Michael Peterson
President 7/2001- 6/2003; 7/2017- 6/2018
1st Vice President 2000/2001; 7-2016- 6/2017
2nd Vice President 1999/2000; 7/2015- 6/2016
Advisory Committee Chair 7/2003- 6/2004
Advisory Committee 7/03- 6/2011
Board of Directors 7/2013-6/2015
Historian 7/2013- 6/2018
IRS Determination Representative 12/2008- 7/2018
Legislative Committee 7/01- 6/08, 7/2010-6/2014
Nominating Committee 7/04- 6/07
Nominating Committee Chair 7/07- 6/2013
Public Relations Committee 7/93- 6/95
Regionalization Committee 7/93- 6/95, 7/96-6/97
Seminar Committee Chair 7/00- 6/03, 7/2016- 6/2017
Treasurer's Guide Committee Chair 7/2006-6/2011
Web Site Committee Chair 7/1999- 6/2018

Jodie Proschwitz
Certification Committee 7/01- 6/2018

Gina Rader
Publications Committee 7/2015- 6/2016

Mary Riley
Regional Committee 7/2013- 6/2015

Karyn Rios
Certification Committee 7/2012- 6/2016
Regional Committee 7/2012- 6/2013


Billie Robinson
Board of Directors 11/20/2014- 6/2016
Membership Committee- North 7/2004- 6/2008; 7/2015-6/2018
Nominating Committee 6/24-11/20/2014
Treasurer 3/1/2016- 6/2018
Website Committee 7/2015- 6/2018

Kenneth Robinson
President 7/2011- 6/2012
1st Vice President 7/2010- 6/2011
2nd Vice President 7/2009- 6/2010
Advisory Committee Chair 7/2012- 6/2018
Board Member 7/2008- 6/2009
Education Committee 7/2006- 6/2011
Nominating Committee Chair 7/2014- 6/2018
Seminar Committee Chair 7/2010- 6/2011
APT Board 8/2014- 7/2015
APT Treasurer 8/2015- 7/2016

Cindy Roth (Retired 05/10/2017)
Board of Directors 7/2013- 6/2017
Legislative Committee 7/2014- 6/2017
Regionalization Committee 1996/97

Sharon Rusteberg (retired 6/2011)
Board of Directors 7/01- 6/2007
Education Committee 7/96- 6/2011
Publications Committee Chair 7/2001- 6/2008
Publications Committee 1995/96, 7/01- 6/2011
Regionalization Committee 1992/93, 7/95- 6/97
Treasurer's Guide Committee 7/2006-6/2011

Myron Salmon
Board of Directors 7/2014- 9/2015
Legislative Committee 7/2014- 9/2015

Mike Salmons
Website Committee 7/2007- 6/2008

Jeanne Schacht
Legislative Committee 1992/93
Membership Committee 1996/97
Nominating Committee 7/01- 6/04
Nominating Committee Chair 7/02- 6/04
Regionalization Committee 7/1994- 6/1997

Pete Scherzer
President 1983/84, 1984/85
1st Vice President 1981/82, 1982/83
Certification Committee 7/94- 6/96
Historian Committee Chair 7/1999- 6/2013
Regionalization Committee 1990/91
Treasurer 1979/80
Seminar Chair 1982

June Schumacker
Seminar Committee Chair 1984/85

Susan Skillman
Treasurer 7/2005- 6/2007
Certification Committee 7/2011- 6/2018

Brenda Sullivan
Board of Directors 7/2006-6/2007
Public Relations CoChair 7/2006- 6/2007

Cheryl Svalina
Board of Directors 7/04- 6/2006
Education Committee 7/04-6/2008
Public Relations Chair 7/2004- 6/2006
Public Relations 7/2004- 6/2008

Dennis Thiel
President 1992/93
1st Vice President 1991/92
2nd Vice President 1990/91
Advisory Committee Chair 1993/94
Advisory Committee 7/93- 6/96, 7/99- 6/06
Board of Directors 7/86- 6/90
Legislative Committee Chair 1990/91, 7/05- 6/06
Membership Committee Chair 1990/91
Membership Committee 7/90- 6/92, 7/94- 6/96
Nominating Committee Chair 7/97- 6/02
Nominating Committee 7/97- 6/02, 7/04-6/06
Seminar Committee Chair 1991/92
Seminar Committee 7/90- 6/94

Penny Toppel (Retired 2013)
Board of Directors 7/2006-6/2013
Certification Committee CoChair 7/2006-6/2013

Mary Ulrich (Deceased 10/8/2017)
President 1987-89
1st Vice President 1986/87
2nd Vice President 1985/86
Advisory Committee 7/91- 6/95
Awards Committee 7/94- 6/95
Board of Directors 7/81- 6/84
Certification Committee 1991/92
Nominating Committee Chair 1992/93
Nominating Committee 7/91- 6/96
Seminar Committee 7/85- 6/91
Retired 2013

Jan Tures
Certification Co-Chair 7/2016- 6/2018

Gail Valle
President 7/2014-6/2015
1st Vice President 7/2013-6/2014
2nd Vice President 7/2012-6/2013
Board of Directors 7/02- 6/2004, 7/2009- 6/2012
Advisory Committee Chair 7/2015- 6/2016
Advisory Committee 7/2016- 6/2018
Public Relations Committee Co-Chair 7/2009- 6/2012
Public Relations Committee 7/91- 6/93
Regionalization Committee 1995/96, 7/2012-6/2013
Membership Committee 7/2002- 6/2003

Ron Vander Band
President 7/2010- 6/2011
1st Vice President 7/2009- 6/2010
Advisory Committee Chair 7/2011- 6/2016, 7/2017-6/2018
Board of Directors 7/2006-6/2009
Education Committee Co-Chair 7/2006-6/2018
Seminar Chair 7-2009- 6/2010
Seminar Committee 7-2010- 6/2011

Jack Walde- Deceased 11/3/2014
President 7/2003- 6/2004
1st Vice President 7/2002- 6/2003
Board of Directors 7/98- 6/02
Advisory Committee Chair 7/04- 6/05
Advisory Committee 7/04- 6/2012
Education Committee Chair 7/98- 6/03
Education Committee 7/98- 6/03, 7/05- 6/2011
Legislative Committee 7/2011- 6/2013
Nominating Committee 7/2010- 6/2014
Parliamentarian 10/01- 6/03, 7/2004-6/2013
Regionalization Committee 1993/94
Seminar Committee Chair 7/2002- 6/2003
Seminar 2005 Chair 7/2004- 6/2005
Seminar Committee 7/2002- 6/2004

Pat Wesolowski  (Retired 2017)
Membership Committee 1996/97

Reginald Willis
Board of Directors 7/2006-6/2008
Membership Committee Co-Chair 7/2006-6/2008

Mary Ann White (Collinsville) (Retired)
Nominating Committee 7/01- 6/03

James Wolfe
Nominating Committee 11/2015-6/2018

Nancy Woods
Membership Committee 7/04- 6/2008
Regional Committee 7/2012-6/2013

Pat Wright (Retired)
Seminar Committee 7/85- 6/91

Connie Young (Retired)
Seminar Chair 1982/83

Melinda Zoekler
Nominating Committee 5/2012-6/2018